Costa del Sol láka viacej ako pred covidom, turisti juh Španielska milujú

7. 3. 2024
Costa del Sol láka viacej ako pred covidom, turisti juh Španielska milujú

V roku 2023 zaznamenala oblasť Costa del Sol podľa verejne dostupných štatistík enormný nárast turistov aj nových obyvateľov. Svedčí o tom napríklad pohľad na údaje z letiska v Malage, ktoré vlani podľa Národného štatistického úradu (INE) vybavilo rekordných 12,2 miliónov medzinárodných príletov do Andalúzie. Pre úplnosť dodajme, že doterajšie maximum z roku 2019 tvorí 12,02 miliónov. „Jasný odkaz aj pre majiteľov investičných nehnuteľností, že turisti juh Španielska vyhľadávajú dokonca ešte viac ako pred covidovou pandémiou,“ komentuje spolumajiteľ realitnej kancelárie Viva España Viktor Margita.

Pokiaľ by sme brali do úvahy aj turistov, ktorí na Costa del Sol pricestovali inak ako lietadlom, musíme rátať s ďalšími skoro 2 miliónmi ľudí. Všetci turisti tu v minulom roku utratili dokopy cez 19,137 miliónov Eur – čo je 12% medziročný nárast. Ešte zaujímavejší je pohľad výlučne na údaje z júla a augusta. „Len v týchto dvoch prázdninových mesiacoch pricestovalo na Costa del Sol 6 miliónov turistov a tí vygenerovali príjmy za viacej ako 8 miliónov Eur. Je naozaj vidno, ako je tento región populárny a akú veľkú ekonomickú silu dokáže ponúknuť,“ dodáva Viktor. 

Toto potvrdzuje taktiež Esperanzo Gonzáles: „Costa del Sol je prosperujúcou destináciou s veľkým potenciálom rastu, najmä na medzinárodnej úrovni.“ Takto citovali riaditeľa agentúry Costa del Sol Tourism noviny Euroweekly s tým, že na juh Španielska cestujú najviac Briti, Francúzi a Holanďania. Ďalej sem čím ďalej tým viac prichádzajú Poliaci, Fíni, Íri, Taliani a tiež Američania aj Nemci. 

Najobľúbenejšie miesta

Cudzincov najviac zaujímajú oblasti na západ od Malagy. Estepona je druhým najrýchlejšie rastúcim mestom v celom Španielsku, momentálne je tu registrovaných cez 77 tisíc obyvateľov, z toho takmer 21 tisíc tvoria cudzinci. Luxusným životom preslávená Marbella sa tiež rozrástla a v januári 2024 už mala viacej ako 165 tisíc evidovaných obyvateľov 152 rôznych národností, najviac tu žije Španielov a Britov. Na piate najrýchlejšie rastúce mesto celého španielskeho kráľovstva sa dostala malebná Benalmádena. Je zrejmé, že pokiaľ sa ktokoľvek chce natrvalo alebo len na časť roku presunúť na juh Španielska, potom chce prioritne na miesta, kde perfektne funguje infraštruktúra a služby, kde sú medzinárodné školy pre deti a dostatok možností pre aktívne vyžitie. Presne toto vymenované mestá spĺňajú na vysokej úrovni. A celoročne priaznivé počasie a morský vzduch sú bonusom navyše,“ hovorí ešte Viktor a dodáva: „Pokiaľ ale preferujete pokojnejšie tempo, potom naopak na východ od Malagy sú nádherné a romantické miesta, na ktorých plynie čas voľnejšie. Turisti sem prichádzajú samozrejme tiež, ale ide o trochu iné skupiny. Ku príkladu Neria rozhodne stojí za návštevu. Na tamojšej vyhliadke nazývanej balkón Európy sa dokonca podľa legendy plnia sny.“

A sny – tie o bývaní pri mori – plní taktiež agentúra Viva España. Stačí len povedať, aký je ten váš. J


Related articles

Nevybrali ste si z ponuky na webovej stránke?

Kontaktujte nás a získajte prístup k tisícom ďalších nehnuteľností v našej databáze.