FELIZ NAVIDAD alebo aj Nezabudnuteľné Vianoce v Španielsku

19. 12. 2023
FELIZ NAVIDAD alebo aj Nezabudnuteľné Vianoce v Španielsku

Španielske kráľovstvo si kresťanské sviatky veľmi váži, miestni obyvatelia naviac doslova vášnivo zbožňujú akékoľvek oslavy. Vianočná výzdoba sa preto začína pripravovať už v septembri, aby sa veľké i menšie mestá veľkolepo rozžiarili ešte pred adventom. S nápisom FELIZ NAVIDAD sa tak stretnete takmer na každom rohu a z rádia sa nesú vianočné songy už od novembra. A čo je najviac, každého to nesmierne baví! Poďte s nami na vianočnú prechádzku španielskymi tradíciami.

Kto raz zažil sviatky v Španielsku, pocíti dotyk vianočného ducha (pokiaľ bude zapierať, najskôr nehovorí pravdu). Ľudia si tu koniec roka užívajú plnými dúškami a pokiaľ sa počas sviatkov zatúžia vyváľať v snehu, zájdu si na zjazdovky pohoria Sierra Nevada. No jednako absencia snehu na Costa del Sol nijako nebráni všadeprítomnému veseliu, ba naopak, miestna klíma (aj teraz v decembri sa teploty v niektorých dňoch šplhajú cez 20 stupňov) nahráva vonkajším aktivitám vrátane toľko obľúbeného grilovania. „Pred domom máme úžasný olivový háj s možnosťou grilovania. Každý víkendový a sviatočný deň je park plný rodín a priateľov, ktorí tu trávia spoločný čas až do neskorých hodín. Úsmevné a zároveň milé je, že okrem jedla a nápojov si so sebou nosia taktiež biele obrusy, rádiá, slnečníky. Jednoducho žiť v Španielsku znamená užívať si všetkého a všetkých,“ hovorí jedna z klientok, ktorá sa vďaka pomoci kancelárie Viva España presťahovala s rodinou do Andalúzie tohto roku v lete. 

Loteria de Navidad 

S ešte väčšou vášňou Španieli pristupujú k vianočným sviatkom, ktoré vďaka svojej viere chápu predovšetkým ako oslavu narodenia Ježiša. Hlavným rozdielom v porovnaní s českými sviatkami je skutočnosť, že sa tu Vianoce oslavujú dvakrát: v decembri v Deň narodenia Pána a následne podľa kresťanskej tradície v januári na Troch kráľov. No už 22.12. večer je celá krajina doslova prikovaná k televíznym obrazovkám, keďže sa losuje Loteria de Navidad, suverénne najväčšia a dosť možno aj najstaršia hra šťastia všetkých čias. Vyhlasuje sa totiž od roka 1763 a losy si Španieli kupujú za 20 Eur už od júla. Tohto roku sa do predaja dostalo podľa magazínu El País 185 miliónov losov. Celkovo bude medzi výhercov rozdelených 2 590 miliónov Eur. Najväčším ťahákom je jackpot „gordo“ vo výške 400 000 Eur, ten spraví obrovskú radosť každému výhercovi desiatej ceny. Výhercovia druhej ceny dostanú 125 000 Eur a výhercovia tretej ceny 50 000 Eur. 

Nochebuena a Natividad del Señor 

V Španielsku Vianoce začínajú 25. decembra (Natividad del Señor). No už v predvečer narodenia Pána, teda 24.12., vládne v španielskych rodinách pravá vianočná atmosféra, kedy sa u jedného stolu pri veľkej štedrovečernej večeri, trvajúcej zvyčajne až do polnoci, zídu celé rodiny. Menu nie je zložené z jedného typického pokrmu ako je tomu u nás, ale z viacerých jedál. Pripravuje sa moriak, šunka, ryby a morské plody, jahňacie alebo bravčové mäso. Popíja sa šumivé víno cava, zobká sa sladké pečivo. 

Niektoré rodiny po tejto dlhej a výdatnej večeri odchádzajú na polnočnú omšu Misa del Gallo (Kohútia omša). Kresťanská tradícia totiž hovorí, že práve kohút ako prvý oznámil narodenie Ježiša. Najmä mladí však idú jednako oslavovať do mesta na párty, ktoré pripomínajú skôr bujaré silvestrovské oslavy. 

Reyes Magos

Na Troch kráľov sa podáva Roscón de los Reyes, obdoba našej vianočky v tvare kruhu s figami, kandizovaným ovocím a mandľami. Zapeká sa do neho figúrka kráľa a fazuľa bôbu. Legenda hovorí, že šťastný nálezca figúrky bude kráľom. Kto nájde bôb, ten platí celý roscón. 

Pre deti je ale tento deň dňom D z iného dôvodu. Nielen, že ulicami prechádzajú slávnostné sprievody Cabalgata de los Reyes, ktoré deťom hádžu sladkosti a drobnosti, ale práve 5. januára sa v Španielsku rozdávajú tie pravé vianočné darčeky. Podľa tradície totiž traja králi obchádzajú na ťavách domy a deťom dávajú darčeky do pripravených topánok. Deti pred dvere pripravujú ťavám vodu a rovnako ako české a slovenské deti čakajú, či ich náhodou nezbadajú. Spánok ale býva rýchlejší, darčeky tak nájdu až ráno. A kto vie, či ich tam naozaj dali králi? No keďže si aj Španieli vymysleli obdobu Ježiška, darčeky deťom nosí na Štedrý deň Papá Noel. Preto patria miestne deti k tým najviac obdarovávaným, keďže dostávajú darčeky vlastne dvakrát. 

Tak šťastné a veselé Vianoce alebo skôr Feliz Navidad ! 

 

 

 


Related articles

Nevybrali ste si z ponuky na webovej stránke?

Kontaktujte nás a získajte prístup k tisícom ďalších nehnuteľností v našej databáze.