JÍDLO

JÍDLO

Španielská gastronómia je zárukou čerstvosti, zmesou jedinečných chutí a voní. Tak ako každá krajina, tak i španieli majú svoje tradičné jedlá, ktoré sa všade vo svete snažia iní napodobniť, ale pravú chuť poznáte iba v Španielsku....

PAELLA

Španielská gastronómia je zárukou čerstvosti, zmesou jedinečných chutí a voní. Tak ako každá krajina, tak i španieli majú svoje tradičné jedlá, ktoré sa všade vo svete snažia iní napodobniť, ale pravú chuť poznáte iba v Španielsku. Najznámejším a najobľúbenejším jedlom je slavná paella. Prezradíme, že špeciálnou ingredienciou, ktorou dochucujú toto jedlo je šafrán. Veľmi obľúbená reštaurácia, kde ju možte ochutnať v oblasti Costa del Sol je Restaurante Paella’s y Más v Marbelle.

Paella
Tapas

TAPAS

V prípade, že máte chuť iba na niečo ľahkého, španielská kuchyňa ponúka riešenie- Tapas. Ide o jednohubky rozneho druhu a sú vhodnou alternaíivou k vínu. Vinikajúce šunky-ta najznámejšia “serrano” sú preslávané svojou povestnou chuťou v celej Andalúzii. Sýry s chuťou čerstvého tymiánu, rozmarínu, alebo orechov, čerstvé olivy, avokádo, tortilly, sardinky(espetos de sardinas)….len sa do toho pustiť. A samozrejme extra panenský olivový olej, pochádzajúci priamo zo srdce Andalúzie. Pochutnať si na nich možte i v miestnych plážových reštauráciách Chiringuito. Až budete v potravinách, určite si všimnite označenie šuniek. Tie najlepšie (Huelva, Los Pedroches, Trevélez) sú zárukou top kvality.

RYBY A MORSKÉ PLODY

Ryby a morské plody sú najobľúbenejšími potravinami na chiringuitos (plážových baroch) na pobreží Costa del Sol, ale špízy z čerstvých sardinek sú hviezdnym pokrmom. Benalmádena, Fuengirola a Estepona sú posiate rybárskými člnmi na piesku, kde sú sardinky napíchnuté a pečené na olivovom dreve. Tiež grilovaná ryba Dorada, mušle a škeble, kalamáry na  rozne zposoby sú vynikajúce. Špecialitou sú tiež  PIL-PIL- dusené krevety na cesnaku, chili a bielom víne, všetko musíte ochutnať!!!

Krevety
Víno

VÍNO

Španielské vína, najma „tintos“ (červené), sú medzinárodne uznávané, mnoho  „cavas“ súperia s renomovanými šampanskými (ale sú omnoho lacnejšie), bary a nočné kluby ponúkajú širokú škálu možností whisky, vodky a ginu, Andaluzia je známá pre svoje ostré sherry a manzanilly a španielské piva sú porovnateľné s tými najlepšími na svete.

ROZUMNÁ ALKOHOLOVÁ KULTURA

Bary a kaviarne sú vždy plné španielov, ktorí si užívajú po práci  „caña“ (pivo) alebo k obedu pohár vína, a tiež nie je neobvyklé vidieť ľudí účastnit sa ranného rituálu pitia sherry alebo brandy, ktoré ich pripraví na ďalší deň. Je to součásti životného štýlu a malo by sa na to pozerať v kontexte obecne zrelého postoja španielov k alkoholu. Typickým sladkým drinkom je Sangria s ovocím a možte ju ochutnať v každom bare, či reštaurácii. Tolerancia pre vodičov je 0,5 promile.

Sladké špeciality 

Typickým dezertom je churros(čuros), sladké tyčinky z cesta zaliate čokoládou a obalené cukrom.

Sangria

Výběr v supermarketu s mořskými plody

NÁKUPY V SUPERMARKETOCH:

  • Mercadona je voľbou číslo jedna, je to pravdepodobne najlacnejší španielsky  supermarket a je plný kvalitného španielského jedla a potravin, hlavne ovocie a zeleniny.
  • Aldi & Lidl, Carrefour – Nepredávajú všetko, takže obecne možno budete musieť ísť do iného supermaketu podľa toho, čo potrebujete, ale kvalita ovocia a zeleniny je fantastická
  • El Corte Ingles …nákupné centrum, kde najdete všetko….i kvalitné oblečenie

 

 


Nevybrali ste si z ponuky na webovej stránke?

Kontaktujte nás a získajte prístup k tisícom ďalších nehnuteľností v našej databáze.