Keď si na webových stránkach budete hľadať informácie o zakladateľoch našej kancelárie, zaujme vás usmiata tvár, z ktorej sa dá vyčítať veľká rozvaha a pokoj. Na turbulentnú prácu realitného makléra ide o viac než vhodné vlastnosti. A tie k Monike Vavrekovej neodmysliteľne patria. Rovnako ako takmer posvätná úcta k rodine a priateľom. Radi vás s ňou zoznámime, aby ste vedeli, že ak nás oslovíte, budete v tých najlepších rukách.
Pamätáš si, čo ťa zlákalo k tomu, aby si začala podnikať a čiastočne žiť v Španielsku?
Úplne všetko. Milujem more, teplo, hory aj lyžovanie. Tradície a rodinné zázemie sú pre mňa posvätné a tu na Costa del Sol som našla všetko na jednom mieste.
Je jednoduchšie urobiť takýto krok v momente, keď sú deti už dospelé a človek si nemusí čas toľko deliť?
Určite áno, v tejto životnej etape máte viac slobody v tom zmysle, že sa už nemusíte starať o neplnoleté deti. Snažím sa však nezanedbávať ani svoje dve dospelé princezné a manžela – dúfam, že by so mnou súhlasili.
Aký je teda zaručený recept na fungujúce rodinné a partnerské vzťahy na diaľku?
Práve v tom, že ich nevnímate ako vzťahy na diaľku. Manželova práca mu umožňuje cestovať a byť so mnou pomerne často. A naše dcéry za nami tiež chodia, takže to takto nevnímam. Manžel ma navyše maximálne podporuje. Hlavné sú však dôvera a tolerancia. Musíte tomu druhému dať priestor a slobodu, čo mi moja rodina dáva a ja si to samozrejme nezneužívam, naopak si to veľmi vážim.
Čo je najlepšie na živote na juhu Európy?
Je toho viac. Všetko je tu skvelé. Ale keby som mala vybrať to najlepšie, bolo by to podnebie. Je tu v podstate stále teplo. Zimné mesiace niekedy pripomínajú „zlý“ český letný deň, keď prší, ale teploty aj tak väčšinou neklesnú pod 15 °C.
Často lietaš z Málagy späť do Prahy a na Slovensko – je to náročné, alebo je to už niečo, čo neodmysliteľne patrí k tvojmu životu?
Úprimne, vôbec mi to nevadí. Trojhodinový let nie je náročný. Priame lety z Málagy sú v letovom poriadku každý deň – lietajú sem Smartwings, Eurowings aj Ryanair – takže spojenie do Prahy aj Viedne je skvelé a rýchle. Zvykla som si a lietadlo už vnímam ako iní napríklad autobus. Bol to pre mňa aj jeden zo silných dôvodov, prečo si kúpiť nehnuteľnosť práve v Málage na juhu Španielska.
Je vôbec niečo, čo ti predsa len v Španielsku z domu chýba?
Nič ma nenapadá. Mám tu všetko, čo milujem.
V akej krajine sa už cítiš doma?
Žijem v troch štátoch EÚ: v Španielsku, Česku a tiež trochu na Slovensku. Takže stále hovorím, že som Európanka. Doma sa cítim tam, kde je so mnou v danom momente moja rodina.
Čo by si si mali Česi a Slováci vziať od Španielov, aby zlepšili kvalitu svojho života?
Určite ich „mañana“, teda nikam sa neponáhľať, byť v pokoji a pohode, stretávať sa s rodinou a priateľmi pri dobrom jedle a pití. Pre Španielov sú rodina a vzťahy na prvom mieste, a to sa mi veľmi páči.
Zmenila by si to? Vedela by si zavrieť španielske „vrátka“ a vrátiť sa natrvalo do stredu Európy?
Nie, to si už neviem predstaviť. Hovorí sa, že na lepšie si človek rýchlo zvykne – a ja som toho príkladom.


